Asansör Montajı

Asansör Montajı

Asansör montajı firması da asansör kadar  çok önemli. Neden gelin önce asansör nedir buna bakalım.
Makine Mühendisleri Odası’nın tarifine göre öncelikle asansörün tarihçesine bakalım.

Asansör Ray Montajı

“İnsanlık tarihinin en eski problemlerinden birisi de düşey kaldırma olmuştur. İnsanlar bu konuda kaldıraç ile işe başlayıp, çıkrık benzeri sistemlerle problemlerini çözmeye çalışmışlardır. Yüzyılımızda yüksek bina yapımına doğan ihtiyaç, düşey taşımacılığında gelişimini beraberinde getirmiştir. Düşey taşımacılıktaki gelişmeler ve kazanılan teknik başarı, daha yüksek bina yapımında etkili olmuştur. Birbirini etkileyerek büyüyen iki sektör kendi içinde daha ileri teknoloji, güvenlik ve konfor standartlarını geliştirmiş, bugünkü seviyelere gelinmiştir. Bu gün dünyamızda harika bir dikey taşıma aracı olarak kullandığımız ve insanlığın hizmetine sunulan asansörler ilk olarak Avrupa’dan bütün dünyaya yayılmıştır. Günümüzde sadece yüksek binalarda kullanma zorunluluğundan ziyade artık günlük ihtiyaçlar arasında yer alan asansörlerin icadı milattan öncesine dayanmaktadır. Çok eski çağlardan orta çağa 13. yüzyılın başlarına kadar kaldırma araçlarının arkasındaki güç insan ve hayvan gücüydü.

Asansör Montaj Firmasının Önemi

Eski Roma İmparatorluğu saraylarında katlar arasında inip çıkan dolapların olduğu bu dönemle ilgili bulunan belgelerin incelenmesinden bilinmektedir. Orta çağ dönemlerinde buna benzer dolapların (asansör) manastırların dış duvarlarına monte edildiği, bu tür asansörlerin dışarıdan çalışarak daha çok savunma ve korunma amaçla yapıldığı, düşmanların gece baskınları yaparak içeriye girmesinin önlenmesi için kullanıldığı düşünülmektedir. 6 17. yüzyılın başlarında VELAYER adındaki bir fransız mimar bu ilkel aleti biraz daha geliştirmiş ve karşı ağırlık ile daha iyi dengede çalışmasını sağlamıştır.

Asansör Süspansiyon Sistemi

Karşı ağırlık ile çalışan ve elle çevrilerek hareket ettirilen bu alete uçan sandalye adı verilmiştir. Bu dönemlerde Amerika’da daha büyük bir dolap yapılmış ve bu dolap iki katlı bir binada kullanılmıştır. Bu aletin en önemli özelliği ise basınçlı hava ile çalışması ve böylelikle insan gücüne ihtiyaç duyulmaması idi. 1867 yılında EDOUX adında bir Fransız mühendis uluslar arası Paris sergisi münasebeti ile yeni bir kaldırma makinası yapmış ve adını ASANSÖR koymuştur. Bu makina ziyarete gelen misafirleri en yüksek noktaya kadar çıkartıp indirmiştir.

Asansör Montaj Firmasında Teknoloji

1880 yılında asansör teknolojisi bir kademe daha ileri gitmiş ve bu kez Alman fizikçi SİEMENS asansörlerde elektrikten faydalanmıştır. 1889 yılında ise Paris’te açılan bir sergide ünlü Fransız mühendis EİFFEL adını verdiği ve ismini ölümsüzleştiği kule içerisine birde asansör kurmuştur. EİFFEL kurmuş olduğu bu asansör ile insanları zahmetsiz bir şekilde kuleye çıkarmış ve insanlara Paris’i seyrettirmiştir. 1850 yılı ile 1860 yılları arasında İngiltere’deki tekstil fabrikalarında asansör yaygın olarak kullanılmıştır. Asansörlerin bu kullanımı daha sonra endüstriden ticarete ve oradan da halkın kullanımına olacak şekilde yaygınlaştırılmıştır. 1892 yılında Ülkemizde ilk asansör, İstanbul’da Pera Palas’a inşaa edilmiştir. Beyoğlu’nda ilk elektrik kullanan bina olmakla birlikte, Türkiye’nin en eski elektrikli asansörü de Pera Palas otelinde bulunmaktadır.

Asansör Montaj Firmasında İlk Asansör

Otelin en güzel köşelerinden birini oluşturan asırlık Türkiye’nin İlk Asansörü (Pera Palas Oteli) 7 asansör adeta Pera Palas’la bütünleşmiş, yenilerine taş çıkarırcasına günümüze kadar güzelliğini ve ihtişamını koruyarak gelmiştir. 5 kişi (400)kg ‘lık bir ağırlık taşıyabilen asansörün günümüzde, haftada bir bakımı ve yılda birkezde muayenesi yapılmaktadır. 19.yüzyılın başlarında dünyada asansörlerde yapılan teknolojik devrimler sayesinde asansör teknolojisi hızla ivme kazanarak Uluslar arası dev firmalar kurulmuş ve asansörde adeta bir teknolojik devrim yaratılmıştır.

Dişlisiz Asansör Montajı

Teknolojideki bu hızlı gelişme sayesinde bugün bu asansörlerin hızları 8 metre/saniye civarındadır. Ayrıca, 400 metreye kadar olan yüksekliklere günümüzde rahatlıkla çıkılabilmektedir. Günümüzde kullanılan asansörler ihtiyaca göre 20-25 kişiyi taşıyabilmektedirler. Bu sayıda insanı rahatlıkla taşıyan asansörlere günümüzde akıllı asansörler denilmektedir.”

Asansör Montajı Kaç Gün Sürer?

Anıl Asansör, asansör montajı hizmetleri konusunda 30 yıllık deneyimiyle sektöründe öncü firmalardan biridir. 1988 yılında kurulmuş olan ANIL ASANSÖR LTD. ŞTİ. yenilikçi vizyonu ve taşıdığı misyon ile her zaman çalışmalarını bu paralelde geliştirerek performans seviyesini kısa süre içerisinde yükselterek asansör sektöründe önemli bir yere gelmiştir. Referanslarıyla verdiği kalite güvencesini, satış sonrası teknik desteği, birincil hizmetleri ve garanti şartlarıyla her zaman bir adım önde olmayı başarmıştır. Montaj ekibi, alanında uzman deneyimli mühendis ve teknikerlerden oluşmaktadır.
Profesyonel servis ekibimiz asansör montajı çalışmalarını müşterilerinin istekleri doğrultusunda en iyi şekilde projelendirir, asansör montaj sürecini projeye uygun olarak bitirir ve asansör montaj teslimini yapması için asansörü son kontrolünü yapmak için test ekibimize teslim eder.
Asansör montajı işleminde son kontrolü yapan ekibimiz asansörün projeye uygun olup olmadığını kontrol edip, asansörü eksiksiz bir şekilde müşterimize teslim eder. Tüm bu süreçte önceliğimiz, %100 müşteri memnuniyeti, teslim ettiğimiz asansörlerin güvenliği ve rahatlığıdır.

ASANSÖR MONTAJ İŞLEMLERİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

İlk olarak, montaj işlemleri sırasında herhangi bir iş kazasının, olası bir can ve mal kaybının olmaması için tüm kurulum aşamalarında iş güvenliği kuralları uygulanmalı, tüm tedbirler alınmalıdır. İSG koruma ve müdahale araçları uygun ve çalışır şekilde hazır bulundurulmalıdır. Bundan sonraki montaj adımları ve bu adımlarda dikkat edilecek bazı hususları sırasıyla aşağıdaki gibi özetleyebiliriz:

Montaj Ön Hazırlık İşlemleri

  • Montaj için gerekli aksesuar, makine ve donanımların çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
  • Proje teknik dökümanlarına göre gelen malzemelerin varlılığı ve yeterliliği denetlenir, sayısal kontrolü ve hasar kontrolü gözle yapılır.
  • Kuyu dibinde ıslaklık, nem olup olmadığı ve kuyu altının boş olup olmadığı kontrol edilir.
  • Elektrik tesisatı kontrolü yapılır, İSG kurallarına ve teknik dokümanlara göre ana besleme hattının varlığı kontrol edilir.
  • İSG kurallarına göre kuyu içi iskelenin sağlamlığı kontrol edilir.
  • İskele konumunun teknik şartnamelere göre yapılacak asansör ölçülerini etkileyip etkilemediği kontrol edilir.
  • Çalışma mesafesinin yeterliliği  gözle veya çlçü cihazlarıyla kontrol edilir.

ANIL ASANSÖR KİMDİR?

Firmamız 1990 yılında Türk Standartları Enstitüsü kurumunda TSE belgesi alarak TSE belgeli asansörler tesis etmeye başlamıştır. Ayrıca; 2003 yılında da ISO 9001:2000 Kalite Yönetimi çerçevesinde Kalite Yönetimi Sistemini hayata geçirip ve CE işaretlemesi Modül H belgesini alarak Avrupa güvenlik normlarına uygun asansör imalatı ve montajı yapmaya başlamıştır.
Ülkemiz genelinde 5000’e yakın asansöre imza atan firmamız sizden almış olduğu güven ve destekle, hızla artış gösteren büyüme grafiği ile inandığı yolda devam etmektedir.
asansör,asansör montajı,ankara asansör,asansör bakımı
asansör,asansör montajı,ankara asansör,asansör bakımı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ankara Asansör Montajı

Paket Asansör Nedir